Rūpinkimės savo psichine sveikata

2020.06.16

Jau ilgą laiko tarpą gyvename karantino režimu. Koronaviruso pandemija pateikė krūvą išbandymų tiek suaugusiems, tiek vaikams. Pradedant besikeičiančiomis darbo sąlygomis, kai buvome skatinami dirbti namuose nuotoliniu būdu ir vengti socialinių kontaktų, nuogąstavimu dėl savo ir artimųjų sveikatos. Daugelis tėvų savo atžaloms buvo ne tik tėvai, bet ir auklėtojai, mokytojai, žaidimų draugai. Tuo tarpu vaikams šiuo laikotarpiu kilo iššūkis išbūti visą dieną namie, mokytis nuotoliniu būdu, nesusitikti su draugais, mažiau judėti.

Karantinas buvo privertęs šiek tiek ramiau gyventi, tačiau sukėlė daug įvairių jausmų. Kai aplinkui tokia nežinomybė nenuostabu, jog tvyrojo baimė, panika, galėjome imti jaustis nesaugiai, nerimauti ar bijoti. Nerimo ir nežinomybės buvo labai daug, visi gyvenome panašiomis nuotaikomis ir jausmais. Ši koronaviruso pandemijos situacija mums visiems yra nauja, nepažįstama, sunku suprasti grėsmės  realumą,  neaišku, kaip ir nuo ko saugotis, nes kovojame su nematomu priešu, nežinome, kas mūsų laukia ateityje - kyla bejėgiškumas ir mes visokiausiais būdais stengiamės atgauti kontrolę.

Visgi pagaliau karantinas po truputį laisvinamas, daugelis ribojimų jau panaikinta ar po truputį švelninama, ir po mažą žingsnelį žengiame į laisvesnį gyvenimą, bandome sugrįžti į rutiną. Draudimams palaisvėjus skubame grįžti prie senų įpročių bei mums įprasto gyvenimo - vėl galime eiti į kirpyklas, kavines, susibūrimus, sugrįžti į darbus. Karantinas atėmė iš mūsų galimybę kontroliuoti savo gyvenimus ir tapome priklausomi nuo nesukontroliuojamų aplinkybių, neaiškiam laikui teko atidėti kai kurių savo planų įgyvendinimą. Tačiau tuo pat metu karantinas suteikė galimybę skirti laiko sau, perskaityti ilgai lentynose dulkėjusias knygas, daugiau laiko skirti šeimai, savo gyvenimo apmąstymams, asmeniniam tobulėjimui ar įgyvendinti kitas atidėtas veiklas. Šis laikotarpis, kad ir koks jis įtemptas ir neramus buvo, privertė sustoti visus,  susimąstyti ir galbūt net perdėlioti vertybes, tapti lankstesniais.

Turime suprasti, jog ateityje neabejotinai ir neišvengiamai bus iššūkių, todėl svarbu į tai pažiūrėti kaip į pamoką, kaip į galimybę sustiprėti ir tapti atsparesniems.

Daugelis mūsų nedrįsta ar tiesiog bijo kalbėti apie savo jausmus, emocijas ir išgyvenimus, tačiau  šioje neįprastoje koronaviruso grėsmės situacijoje labai svarbu ne tik laikytis saugumo priemonių, bet ir pasirūpinti savo psichine gerove.

Jei kyla problemų įveikiant sunkumus, galite kreiptis pagalbos į Kaišiadorių ŠSPC Pedagoginės psichologinės tarnybos psichologus tel. nr. 8 680 14 440, 8 698 53 533. Paskambinę šiais telefono numeriais galėsite susitarti dėl konsultacijos.

 

Gražios ir saugios vasaros linki Kaišiadorių ŠSPC Pedagoginė psichologinė tarnyba.


Atgal